Łódź filmowa

Uwielbiasz oglądać filmy, interesuje Cię kino od podszewki. Jesteś fanem polskiej i światowej kinematografii. W takim razie nie możesz przegapić możliwości odwiedzenia ŁODZI. ŁÓDZKA FILMOWA tradycja i historia to nie tylko instytucje, wytwórnie filmów, ale także przepiękne, klimatyczne wnętrza pałacowe, zachwycające plenery. Miasto w każdej kreacji pokazuje zupełnie inne oblicze.

ŁÓDŹ jak żadne inne miejsce zasługuje na miano stolicy kinematografii w Polsce. Tradycje filmowe są długie-sięgają XIX wieku. To tutaj swoją siedzibę już od ponad sześćdziesięciu lat ma PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA FILMOWA TELEWIZYJNA I TEATRALNA IM. LEONA SCHILLERA, jedna z najstarszych szkół tego typu na świecie. Uczelnia kształci wybitnych twórców kina, reżyserów, operatorów, aktorów, którzy współtworzą polską i światową kinematografię. „FILMÓWKA”, jak nazywają potocznie szkołę studenci, pełna kultowych miejsc takich jak np. słynne schody, to nie jedyny akcent filmowy miasta. W okresie powojennym, w kraju zniszczonym zawieruchą wojenną Łódź była miejscem, gdzie powstało pierwsze centrum produkcji filmowej, z czasem wytwórnia filmów fabularnych. "Zakazane piosenki" pierwsza powojenna produkcja powstawała właśnie tutaj. Tworzono na łódzkim gruncie dokumenty, filmy krótkometrażowe, oświatowe, animowane produkcje SEMAFORA. Miasto może pochwalić się również własnym oddziałem telewizji, jedynym w kraju MUZEUM KINEMATOGRAFII. O filmowym dziedzictwie przypomina ALEJA SŁAW NA UL. PIOTRKOWSKIEJ -obowiązkowy punkt filmowego szlaku. Z myślą o najmłodszych powstał SZLAK BAJKOWY, którym podążając można spotkać animowanych ulubieńców. Na fali filmowej sympatii miasto okrzyknięte zostało nazwą „HOLLYLODZ”.

PROPOZYCJA WYCIECZKI:

Podążając filmowym tropem wycieczkę proponuję rozpocząć od zwiedzania MUZEUM KINEMATOGRAFII, dawnego pałacu Scheiblera, które łączy w jednym miejscu tradycje ŁODZI PRZEMYSŁOWEJ I FILMOWEJ. Muzeum prezentuje w swoich wnętrzach zbiory plakatu, sprzętu filmowego, dzieje sztuki filmowej od samego początku powstania kina.

„FILMÓWKA”, jak nazywają potocznie szkołę studenci, pełna kultowych miejsc takich jak np. słynne schody, to nie jedyny akcent filmowy miasta. To tutaj znajdują się studia i wydział aktorski, gdzie rodzą się kolejne filmowe gwiazdy.

Następnie powędrujemy na tereny szkoły filmowej. Łódzka „Filmówka” i słynne schody to punkt obowiązkowy wycieczki.  Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe. ULICA PIOTRKOWSKA, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Na łódzkiej Pietrynie, również nie zabraknie wrażeń i atrakcji, łączy się tu bowiem szlak filmowy z bajkowym. PIOTRKOWSKA błyszczy nie tylko ze względu na piękno XIX wiecznej architektury, ale zwłaszcza dzięki ALEI SŁAW. FILMOWY SZLAK dopełniają liczne łódzkie plenery.

 

MUZEA I MIEJSCA PROPONOWANE NA TRASIE DO WYBORU:

  • Muzeum Kinematografii - lekcje muzealne
  • Warsztaty z animacji
  • Szkoła Filmowa
  • Aleja Sław
  • ul. Piotrkowska spacer filmowym szlakiem
  • Szlak Bajkowy
  • Pokaz etiud studenckich w Szkole Filmowej